1.  Příklady a postupy řešení při tvorbě objektů v IS IMES 1.

 

2.  SQL

 

1)            Vyhledej v saldě faktury na partnera 0000001114, které jsou pořízeny v roce 2012

 

Řešení:

select * from t81sal where partner = '0000001114' and obdobiu > 201112 and obdobiu < 201301

nebo

select * from t81sal where partner = '0000001114' and left(obdobiu,4) = 2012

 

 

2)            Změn v saldě měnu na CZK u faktur kde mena není CZK, řada je 2100 a obraty se rovnají valutovým obratům

 

Řešení:

update t81sal set mena = 'CZK' and akt = 'saldo'

where radaf = '2100' and OBRATMD = VOBRATMD and OBRATDAL = VOBRATDAL and isnull(MENA,'') <> 'CZK'

 

3)            Přenést účtový rozvrh (C0100) z jedné databáze do druhé

 

Řešení:

begin tran

alter table C0121 nocheck constraint all

delete from c0100

INSERT INTO [C0100]([UCET], [NAZEVUCTU], [ZKRATKAUCTU], [POPIS], [DAN], [KSALDO], [KSALDOKLIC3], [KSALDOKLIC4], [KSALDOKLIC5], [KSALDOUHL1], [KSALDOUHL2], [KSALDOUHL3], [KSTREDISKO], [KVYKON], [KPROVOZ], [KZAKAZKA], [KSTROJ], [KOSOBA], [KREGION], [KTECHNO], [KJT], [KLINKA], [KPORADIV], [KPORADIS], [KPORADIV1], [KPORADIV2], [KPORADIV3], [KPORADIV4], [KPORADIV5], [KPORADIS1], [KPORADIS2], [KPORADIS3], [KPORADIS4], [KPORADIS5], [ZSTREDISKO], [ZVYKON], [ZPROVOZ], [ZZAKAZKA], [ZSTROJ], [ZOSOBA], [ZREGION], [ZTECHNO], [ZPOLOZKA], [PRODEJ], [TRZBA], [UCETP], [PORZASOB], [PZ], [SKUPDOKLD], [SALDOV], [ZALOHA], [FMODUL], [TYPO])

(select [UCET], [NAZEVUCTU], [ZKRATKAUCTU], [POPIS], [DAN], [KSALDO], [KSALDOKLIC3], [KSALDOKLIC4], [KSALDOKLIC5], [KSALDOUHL1], [KSALDOUHL2], [KSALDOUHL3], [KSTREDISKO], [KVYKON], [KPROVOZ], [KZAKAZKA], [KSTROJ], [KOSOBA], [KREGION], [KTECHNO], [KJT], [KLINKA], [KPORADIV], [KPORADIS], [KPORADIV1], [KPORADIV2], [KPORADIV3], [KPORADIV4], [KPORADIV5], [KPORADIS1], [KPORADIS2], [KPORADIS3], [KPORADIS4], [KPORADIS5], [ZSTREDISKO], [ZVYKON], [ZPROVOZ], [ZZAKAZKA], [ZSTROJ], [ZOSOBA], [ZREGION], [ZTECHNO], [ZPOLOZKA], [PRODEJ], [TRZBA], [UCETP], [PORZASOB], [PZ], [SKUPDOKLD], [SALDOV], [ZALOHA], [FMODUL], [TYPO]

from idata_demo..C0100 a

alter table C0121 check constraint all

commit tran

 

4)            Řešení duplicitních dat. Reinstalace vypíše následující hlášku. Co dělat?

Chyba u SQL prikazu Neznama chyba u SQL prikazu ALTER TABLE C2010 ADD CONSTRAINT PK_C2010 PRIMARY KEY  CLUSTERED

        (SABLONA,TABULKA

        ) ON [PRIMARY]

                

/The CREATE UNIQUE INDEX statement terminated because a duplicate key was found for the object name 'dbo.C2010' and the index name 'PK_C2010'. The duplicate key value is (910, V2010MH)

 

Řešení:

1)   Vyhledáme duplicity

select SABLONA,TABULKA from C2010

group by SABLONA,TABULKA

having COUNT (1) > 1

2)   Duplicitu vymažeme či jinak vyřešíme

3.  Sestavy

 

1)            Uživatelská sestava+uživ.procedura

V modulu zásob udělat ze sestavy 62V0O/090 uživatelskou sestavu s tříděním za středisko.

 

Řešení:

1)   Uložit sestavu jako novou

2)   V úpravě sestavy na záložce data a kliknutím na ikonku sešítku zjistíme jméno procedury, kterou si následně otevřeme v management studiu.

3)   Do procedury je nutno pro filtr nadeklarovat sloupec středisko (varchar 6), do zdroje (selectu) přidat středisko, název střediska z C0001 a proceduru uložit s jiným vlastním názvem.

4)   V sestavě na záložce data vložíme upravený exec procedury, aby se nám v sestavě nabízely přidané sloupce.

5)   Do sestavy a filtru přidat skupinu za středisko (klávesová zkratka ctrl+g). Do hlavičky vložit požadované sloupce a do paty skupiny součty.

6)   Uživatelskou proceduru je nutno zapsat do číselníku C09180, aby se při nové reinstalaci nesmazala.

4.  Přehledy

4.1.       Přidání sloupce, který není ve zdroji.

·         V modulu zásoby výchozí přehled 62D2-002 se nezobrazuje v první úrovni sloupec ve výběru sloupců. Přidat do přehledu sloupec ICO.

 

Řešení:

1.   Kliknutím pr.tl.myši na přehled, menu vlastnosti.

2.     Rozkliknutím první úroveň přehledu a zdroje se najde požadovaný sloupec a přes pravé tlačítko myši se vloží do přehledu

3.     Zavřít okno definice filtru, uložit změny a znovu spustit dvojklikem přehled. Nyní se již ve výběru sloupců námi vložený sloupec zobrazí. Vytáhnutím sloupce do přehledu, umístěním na požadované místo a uložením přes pr.tl.myši (uložit nastavení přehledu) uložíme pořadí sloupců.

4.     Změnit třídění přehledu. Ve vlastnostech přehledu rozkliknutím první úrovně přehledu a poklepáním na „sloupce“ se zobrazí definice sloupců přehledu. Zde můžeme zvolit pořadí třídení a řazení (vzestupně/sestupně)

 

4.2.       Export přehledu do excelu

Řešení:

a.     Kliknutím pr.tl. myši na řádek přehledu vybereme z menu „Export“, zvolíme kam chceme soubor uložit, změníme typ souboru na *.xls, vybereme sloupce, které chceme mít v excelu – přesuneme je vpravo. V případě, že si chceme takto upravené sloupce uložit pro příští tisk tak zvolíme tlačítko uložit, pojmenujeme a stiskneme tlačítko OK.

b.     Pokud chceme vytisknout uložený export do excelu tak zobrazíme přehled, pr.tl.myši vyvoláme menu a zvolíme „Export“. Nyní se nám zobrazí název uloženého exportu.

c.     V případě, že chceme uložený export smazat, vyvoláme menu, najedeme šipkou na klávesnici na sestavu, kterou chceme smazat a zvolíme výmaz

 

4.3.       Vytvoření uživatelské sestavy z přehledu

Řešení:

1)    Přetažením sloupce si připravíme přehled (hlavičku a připravíme přes pr.tl.myši součty na sloupcích, které chceme v sestavě)

2)    Kliknutím na řádek přehledu vyvoláme pravým tl.myši menu a zvolíme „Opis listu“, vybereme sloupce, které chceme mít na sestavě – přesuneme je vpravo a stiskneme tlačítko OK. Pokud chceme sestavu uložit (abychom příště nemuseli znova vybírat sloupce) tak při zobrazené sestavě klikneme na ikonku bílého listu vlevo nahoře a pojmenujeme sestavu.

3)    Pokud chceme vytisknout uloženou uživatelskou sestavu tak zobrazíme přehled, pr.tl.myši vyvoláme menu a zvolíme opis listu. Nyní se nám zobrazí název uložené sestavy.

4)    V případě, že chceme uloženou sestavu smazat, vyvoláme menu, najedeme šipkou na klávesnici na sestavu, kterou chceme smazat a zvolíme výmaz

 

 

2)            Přidání sloupce, který není ve zdroji. V modulu zásoby výchozí přehled 62D2-002 se nezobrazuje v první úrovni sloupec ve výběru sloupců. Přidat do přehledu sloupec ICO.

 

Řešení:

 

1.      Kliknutím pr.tl.myši na přehled, menu vlastnosti.

2.     Rozkliknutím první úroveň přehledu a zdroje se najde požadovaný sloupec a přes pravé tlačítko myši se vloží do přehledu

3.     Zavřít okno definice filtru, uložit změny a znovu spustit dvojklikem přehled. Nyní se již ve výběru sloupců námi vložený sloupec zobrazí. Vytáhnutím sloupce do přehledu, umístěním na požadované místo a uložením přes pr.tl.myši (uložit nastavení přehledu) uložíme pořadí sloupců.

4.     Změnit třídění přehledu. Ve vlastnostech přehledu rozkliknutím první úrovně přehledu a poklepáním na „sloupce“ se zobrazí definice sloupců přehledu. Zde můžeme zvolit pořadí třídení a řazení (vzestupně/sestupně)

5.  Úkoly

 

1)            V modulu zásoby vytvořit sestavu ve skupině 6PR Výpis dokladů – podle řádek, tříděnou za středisko, doklad a položku.

V sestavě budou následující sloupce:

Hlavička skupiny – středisko, název střediska

Detail: Doklad, položka, název položky, množství, měrná jednotka, částka fa.

 

Středisko – STREDISKO

Název stř. – NAZEVSTREDISKA z C0001

Doklad - PORCISLO

Položka – POLOZKA

Název pol. – NAZEVPOLOZKY1 z C05002

Množství – MNOZSTVIMJZ

MJ – ZKRATKAMJ z C05003

Částka fa - CASTKAZAKLADU

 

V sestavě udělat hlavičku za středisko, součet za středisko a celou sestavu.

Zformátovat částku fa na 2 des.místa

Filtr: Středisko od do

         Doklad od do

         Položka od do