Mzdy-převodní příkazy

1.      ÚVOD  1

2.      Nastavení_číselníky. 1

2.1.      Skupiny převodních příkazů. 1

2.1.1.       Závěr nastavení C5402. 3

2.2.      Daně. 3

2.3.      Pojištění 3

2.4.      Vlastní bankovní účty. 5

3.      Nastavení_Matriční soubor – záložka „Srážky“ 5

4.      Deponované převodní příkazy. 6

4.1.      Nastavení deponování: 6

4.2.      Zpracování deponovaných příkazů k odeslání 7

5.      Tvorba převodních příkazů z ČM do modulu PP. 7

6.      Příkazy z mezd v modulu PP. 8

6.1.      Odeslání PP. 9

6.2.      Změny v hromadném mzdovém příkazu. 11

7.      Penzijní fondy a PP. 14

8.      Kontrolní sestavy v modulu MZDY a PP. 15

9.      ARCHIV  17

9.1.      Disketa pro ČS (banku) do roku 2018. 17

 

1.  ÚVOD

  Pro vstup do modulu PP je v IMES ikona „PP Převodní příkazy“

·         Ve mzdách používá uživatel modul PP Převodní příkazy pro zobrazení automaticky vytvořeného hromadného převodního příkazu z mezd. Odtud se jednoduše vytvoří soubor převodních příkazů pro nahrání do banky.

·         Aby se do modulu PP převodní příkazy z mezd automaticky vytvořily, musí být v následujících číselnících a v MS osob nastavena Skupina převodních příkazů, dále bankovní účty, směrové kódy bank, příp. VS, SS či KS.

2.  Nastavení_číselníky

2.1.       Skupiny převodních příkazů

·         Základním číselníkem pro tvorbu převodních příkazů je číselník C5402 – Skupiny převodních příkazů.

·         Pokud chce uživatel rozlišit jednotlivé platby, je třeba je mít nastavené zde.

·         Uživatel si nadefinuje libovolný počet skupin převodních příkazů (např. dle druhu platby, peněžního ústavu,…). Tyto skupiny se následně přiřazují k jednotlivým skupinám plateb (doplatky, srážky, daně atd). Sloupce Šablona PřPř a Kód BÚ se využívají k vytvoření PP a jedná se o šablonu převodního příkazu a účet, ze kterého se bude platit. Tyto údaje lze ale následně měnit i ve vytvořeném PP.

·         Pokud uživateli stačí pouze 1 skupina, bude mít v číselníku jen jednu skupinu převodních příkazů a ta bude přiřazena ke všem druhům plateb.

·         Za každou skupinu převodních příkazů se vytvoří jeden hromadný převodní příkaz a jeden soubor pro export do banky. 9 skupin bude znamenat 9 souborů pro export do banky. 1 skupina znamená 1 soubor pro export do banky.

 

Obr. číselník C5402 Skupiny převodních příkazů – příklad č.1 nastavených skupin 1-9, dle druhu platby

·         Ve výše uvedeném příkladu jsou nastaveny zvlášť Skupiny převodních příkazů pro povinné platby (daně, odvody ZP SP a PPU a to „1“), pro Penzijní a životní pojištění „2“, zvlášť pro ŽP Alianz „3“, pro doplatky do ČS „6“, pro doplatky do ostatních bank „7“, pro zálohy „8“ a pro deponované srážky „9“.

·         Výběry na údaji "DEPONOVAT": U skupiny převodního příkazu je možné rozhodnout, zda bude příkaz odeslán hned, nebo nastavit deponování k pozdějšímu odeslání. Typicky pro deponované srážky (exekuce, insolvence).

·         Níže jsou vytvořené hromadné příkazy v modulu PP, které čekají na odeslání do banky. Nejsou ještě označené šedou barvou, která znamená, že byly PP odeslány. Příkazy se skupinou PP „3, 8 a 9“ se nevytvořily. V datech nikdo v uvedeném období neměl životní pojištění Alianz (skupina 3), nikomu nebyla poskytnuta záloha (skupina 8) a nikdo neměl nastavené deponování (skupina 9).

·         Z výše uvedeného příkladu je vidět, že se do PP vytvořily 4 skupiny PP. Platby daní, odvodů ZP a SP - skupina PP „1“, dále PF a ŽP-  skupina PP „2“, doplatky do ČS - skupina „6“ a ostatní doplatky - skupina „7“.

·         Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že vzniknou 4 soubory pro export do banky.

2.1.1.  Závěr nastavení C5402

·         Čím větší podnik a čím více plateb, pak je pro lepší kontrolu plateb mít více skupin PP. Uživatel si tak zkontroluje jednotlivé součty za jednotlivé druhy plateb.

·         Na druhou stranu, nastavení se vždy řídí požadavkem uživatele. Pokud chce mít všechny platby v jednom „balíku“ a tím i v jednom souboru pro banku, pak se nastaví platby jen do jedné skupiny převodních příkazů.

·         Skupina převodního příkazu se nastavuje ve všech číselnících, které se týkají plateb, jako jsou odvody daní, ZP, SP, povinné pojištěné úrazu, příspěvky na životní a penzijní připojištění. V matričním souboru osob na záložce srážky se nastavuje skupina převodního příkazu k doplatku na účet zaměstnance a dále se skupina nastavuje k exekucím, insolvencím a dalším srážkám, které se zaměstnanci strhávají z výplaty.

2.2.       Daně 

·          C5443 - typy daní – zde k jednotlivým typům daně přiřazujeme skupinu převodních příkazů, bankovní účty, variabilní, konstantní a specifické symboly.

·         Více přímo v dokumentaci k daním ZDE

 

2.3.       Pojištění

·         C5410 – zdravotní a sociální pojišťovny – naplnění je obdobné jako u daní. Na níže uvedeném obrázku je nastavena Skupina převodního příkazu 1, stejně jako v číselníku C5443 – typy daní. Odvody daní, SP a ZP jsou tedy nastaveny v tomto případě do stejné Skupiny PP.

·         Více přím v dokumentaci odvody ZP a SP ZDE

Obr. Příklad výběru na údaji Skupina PřevPříkazu

 

·         C5415 – Penzijní fondy a živ. Pojišťovny – naplnění je obdobné jako u daní, ZP a SP. Na níže uvedeném obrázku je nastavena Skupina PP „2“, dle výběru na tomto údaji.

·         V číselníku lze zadat číslo účtu, formát pro export souboru, cestu pro soubor, variabilní, konstantní a specifický symbol, kód pro tvorbu specifického souboru.

·         V MS se nastavuje především hodnota příspěvku a číslo smlouvy osoby. Ostatní údaje jsou převzaty do PP právě z tohoto číselníku.

·         Více přímo v dokumentaci k PF a ŽP ZDE

 

·         C0999I – povinné pojištění úrazu – hodnota Skupiny převodního příkazu se zadává na údaji „Povinné pojištění úrazu – SkPřePří

·         C5412 – odvod části pojistného na jiný účet – nevyužívá se, odvod probíhá dle nastavení na stejný účet

2.4.       Vlastní bankovní účty

·         V číselníku C5402 – Vlastní bankovní účty, jsou čísla vlastních bankovních účtů, ze kterých se platba uskutečňuje.

·         Tento číselník obsahuje i číslo bankovního účtu příjemce (dříve se odesílala hromadná platba přes disketu a dle souboru příslušný peněžní ústav rozeslal jednotlivé platby na účet konečného příjemce).

3.  Nastavení_Matriční soubor – záložka „Srážky“

·         V MS na záložce „Srážky“ nastavuje uživatel srážky zaměstnance, tzv. „Stálé srážky“ a účet pro zasílání výplaty, tzv. „Doplatek na účet“.

·         Stálé srážky: dle potřeby uživatel zvolí druh srážky a na údaji „Bankovní účet – SkPřPř zadá dle výběru Skupinu PP určenou pro srážky. Na níže uvedeném obrázku skupina „7“- srážky, doplatky ostatní.

·         Doplatek na účet: u osob, které nemají výplatu v hotovosti, ale na účet do banky se nastavuje k číslu účtu zaměstnance i skupina převodního příkazu. Zde na obrázku je nastavena Skupina PP „6“ – srážky, doplatky spořitelna.

 

4.  Deponované převodní příkazy

·         Znamená mít převodní příkaz připravený k odeslání v deponovaných PP a zatím ho neodesílat

4.1.       Nastavení deponování:

·         Číselník C5401- Srážky - Je možné nastavit u konkrétní srážky, údaj DEPONOVAT: 1- dle skupiny převodního příkazu (C5402), 2 – deponovat, nepřevádět do BP

Obr. Příklad – Nastavení deponování u srážky exekuce 802003 a insolvence 802206

·         C5402Skupiny převodních příkazů, údaj DEPONOVAT: 0- NE, převádět ihned, 2-ANO- nepřevádět

4.2.       Zpracování deponovaných příkazů k odeslání

·         V modulu Mzdy/Operace/Převodní příkazy z ČM/Převodní příkazy deponované srážky

·         Uživateli se v tabulce srážek hromadí deponované příkazy, viz. obr. níže. Většinou se jedná o deponované exekuce nebo insolvence. Pokud obdrží uživatel rozhodnutí o nabytí právní moci exekuce nebo insolvence, zaktualizuje si dle rozhodnutí číslo bankovního účtu, kód banky, specif. symbol, variabilní a konstantní symbol a označí na údaji „Odeslat do BP“. Program se zeptá při odchodu z deponovaných PP, zda má platbu odeslat ANO/NE. Uživatel potvrdí a v případě potvrzení ANO se objeví platba v převodních příkazech.

 

5.  Tvorba převodních příkazů z ČM do modulu PP

·         Vlastní vytvoření převodních příkazů se provádí ve mzdách v menu Operace/Převodní příkazy z ČM/Převodní příkazy viz. obr.

 

·         Nutnou podmínkou pro vytvoření převodních příkazů z mezd je zpracování čistých mezd. Čisté mzdy lze zpracovávat opakovaně, novým výpočtem se vždy smažou vytvořené řádky a zapíší nové.

 

·         Pokud není některý z výše uvedených číselníků správně nastaven – zobrazí se chybová sestava s osobou, DZ a tabulkou, kde se chyba vypíše, viz. obr

·         Pokud je nastavení v pořádku, tak se v modulu PP vytvoří jednotlivé PP dle skupin PP.

·         S těmito PP se pracuje standardně jako s jakýmkoli jiným PP

·         Převodní příkazy lze tvořit rovněž opakovaně (dokud nejsou odeslány do banky). V tomto případě je ovšem nutné provést výmaz již dříve vytvořených převodních příkazů v menu Operace – Převodní příkazy – Výmaz (neodeslaných).

·         Pokud jsou příkazy již do banky odeslány, nelze v modulu hrubých mezd pořizovat ani počítat ČM v daném období.

6.  Příkazy z mezd v modulu PP

·         Po vyvolání menu Mzdy/Operace/Převodní příkazy z ČM/Převodní příkazy se připraví převodní příkazy z mezd k odeslání do modulu PP Převodní příkazy.

·         Přehled má 2. úrovně. Uživatel stojí v první úrovni na řádce skupiny plateb. Všechny příkazy z této skupiny se podrobně zobrazí ve druhé úrovni prohlížeče.

Obr. Modu PP Převodní příkazy a vytvořené skupiny PP z mezd

 

·         Na vše uvedeném obrázku jsou vidět jednotlivé příkazy z mezd ze „Skupiny převodních příkazů 1“ – Daně, odvody ZP, SP. Dále jsou vytvořené „Skupiny PP 2,6,7“

6.1.       Odeslání PP

·         Dokumentace k převodním příkazům je ZDE

·         Uživatel vytvoří soubor pro odeslání do banky takto. Postaví se na řádek Skupiny PP a vyvolá pravé tlačítko myši. Zde zvolí „Export do souboru (i datum platby)“

 

·         Zobrazí se všechny převodní příkazy zvolené „Skupiny PP“. V hlavičce je vidět název souboru a cesta, kam se soubor uloží. Pokud uživatel nechce hromadný příkaz ručně následně ještě měnit, pokračuje přes tlačítko „ODESLAT“.

 

·         Objeví se informace o vytvořeném souboru s uvedením cesty, kde je uložen, viz. obr. níže

 

 

·         Objeví se dotaz, zda se hromadný příkaz bude odesílat do banky, viz. obr. níže.

 

 

·         Po odsouhlasení ANO se daný řádek hromadného příkazu označí šedivou barvou a ve způsobu odeslání se objeví písmeno „E“, které znamená, že nelze do příkazu již zasahovat (byl odeslán do banky)

·         Pokud uživatel fyzicky do banky ještě soubor neodeslal, lze přes pravé tlačítko myši provést „Návrat na rozpracovaný PP“.

 

·         Uživateli se zobrazí kontrolní hláška o povolení aktualizace hromadného příkazu.

 

·         Pokud potvrdí uživatel aktualizaci, zobrazí se mu poslední hláška viz. níže a hromadný příkaz přestane být šedivý a již není označen, že je odeslán do banky.

 

6.2.       Změny v hromadném mzdovém příkazu

·         Pokud je potřeba z vytvořeného hromadného příkazu nějakou platbu přesunout do samostatného PP (např. není dost peněz na BU a je třeba odeslat platbu později), pak se řeší takto:

·         Pořídí se přes nový doklad nový PP, kde na údaji ZD zvolí kód „P“ – převodní příkazy.

 

·         Po zadání kódu P se nabídnou vytvořené převodní příkazy a uživatel si vybere, který potřebuje pozměnit. Na níže uvedeném obrázku vybrána platba z 27.7.2021 Daněa odvody ZP,SP, kde je ve druhé úrovni na údaji „vybrat“ označen příkaz který se přesune do jiného PP a bude odeslán zvlášť. Uživatel zvolí tlačítko „PŘEVZÍT“.  Poté se platba ve výši 174.769,-Kč vyjme z tohoto převodního příkazu, který byl původně na 228.172,-Kč a přesune do samostatného.

 

Obr. Přesunutý samostatný příkaz ve výši 174.769Kč z hromadného příkazu na 228.172Kč.

 

Obr. Modul PP_Zobrazení mzdových hromadných příkazů (ve filtru vyplněný údaj Mzdový údaj – Období mzdové) bez příkazu na 174.769,-Kč.

 

·         Na výše uvedeném obrázku již není přesunutá platba do jiného PP ve výši 174.769,-Kč.

 

Obr. Modul PP_Zobrazení samostatného přesunutého PP z hromadného mzdového PP

7.  Penzijní fondy a PP

·         V Modulu PP je připravený po spuštění úlohy pro tvorbu PP v modulu MZDY i hromadný příkaz příspěvků na penzijní připojištění. V předchozích kapitolách na uvedených příkladech se vytvořila „Skupina PP „2“ – Penzijní a životní pojištění“.

·         Na řádce hromadného příkazu se zobrazí celková částka příspěvků PF a ŽP. Ve druhé úrovni jsou vidět jednotlivé položky.

 

·         Jestliže je uveden v číselníku C5415 (Pen. Fondy a živ.pojišťovny) formát pro export (příspěvky se zpracovávají souhrnným příkazem daného PF), vytvoří se souhrnný převodní příkaz se všemi příspěvky daného PF nebo ŽP. Ve 2. úrovni prohlížeče je v textu platby uvedeno PF=1 za osoby, Období= RRRRMM nebo PF=1 za podnik, Období= RRRRMM. V případě exportů, jak příspěvků za osobu i za podnik se zobrazí obě sumární platby.

 

Příklad nastavení formátu souhrnného příkazu PF CSOB - Stabilita

http://www.softok.cz/help/podklad/75.Mzdy/ciste_mzdy/Pojisteni_penzijni_zivotni/C5415_format.jpg

·         V modulu „Převodní Příkazy“ se uživatel postaví na řádek s vytvořeným souhrnným převodním příkazem do PF nebo ŽP a na pravé tlačítko myši vyvolá úlohu „Rozpis pen. a živ. Připojištění“

 

Obr. Ukázka souhrnného převodního příkazu za osobu a za podnik

 

 

Úloha v Menu na pravé tlačítko myši

http://www.softok.cz/help/podklad/75.Mzdy/ciste_mzdy/Pojisteni_penzijni_zivotni/menu_rozpis.jpg

·         Zobrazí se tabulka „Výběr fondu (pojišťovny) pro převod“. Uživatel zatrhne měsíc, za který exportuje soubor (tlačítko „VYBRAT“). Zobrazí se okno „Parametrické údaje pro tvorbu souboru souhrnného příkazu“. Zde má uživatel možnost odeslání souboru, náhledu a tisku „Opisu vytvořeného souboru“ nebo „Opisu penzijního připojištění“. V záhlaví je zobrazená cesta, kam se uživateli vytvořený soubor uloží a název souboru.

 

·         Vytvořený soubor odesílá uživatel jako přílohu do daného PF nebo ŽP, zpravidla e-mailem a zpravidla pod smluveným heslem.

·         Více k problematice ZDE

8.  Kontrolní sestavy v modulu MZDY a PP

·         V modulu MZDY je strom sestav 5PP s podklady pro Převodní příkazy

·         Rozlišujeme sestavy dle skupin PP, dle osob, dle DM a doplňku, dle účtů a DM. Pokud u nějaké platby chybí skupina převodních příkazů, zařadí se na začátek sestavy. Platba by se vůbec v PP nevytvořila. Nemá se kam přiřadit, když nemá nadefinovanou „Skupinu PP“.

·         Na rozdíl od sestav v modulu PP se v sestavách modulu MZDY zobrazují i jména osob, kterým daná složka mzdy patří.

 

Obr. sestava 5PP/001 dle skupin PP, DM a BÚ

 

·         modulu PP si lze tisknout opisy hromadných příkazů, strom BPSHP

 

 

Obr. sestava BPSHP_1, Opis Hromadného příkazu pro banku, zobrazení hromadného příkazu dle příkladu v kapitole 6.

9.  ARCHIV

9.1.       Disketa pro ČS (banku) do roku 2018

 

·          ČS již tuto službu zrušila k 31.12.20218

·         rozpis plateb obsahoval generovaný soubor předávaný České spořitelně na disketě

·         V době využití služby „Disketa pro ČS“ se nastavoval v IMES formát FCS (disketa s rozpisem + souhrnný příkaz do ČS) k účtu (C0402) do sloupce Bank. Formát (případně i další údaje – vzorové nastavení na demu – kód účtu 10)

Kód tohoto účtu lze pak následně přiřadit ke skupině převodních příkazů nebo ho zvolit při odesílání v PP (Kód účtu lze následně v PP měnit).

·         V modulu PP se při odeslání tohoto pp (s účtem s formátem FCS) nejdříve vytvořil přehled plateb a druhým krokem se vytvořil nový souhrnný převodní příkaz jednou řádkou (plus případné poplatky).

 

·         Vlastní tvorba souboru se prováděla v modulu převodních příkazů z hromadného převodního příkazu vytvořeného v modulu mzdy. Na řádce v horní části okna, na příslušné pozici přes pravé tlačítko
– Export do souboru.

·         V hlavičce se přes šablonu vybralo číslo účtu, kam bude platba směřovat – z číselníku C0402 – Vlastní účty

·         V okně jsou 2 záložky:

1.     Tvorba souboru – cesta, kam se má soubor uložit, Číslo podniku, Kód obratu Dal, Pořadí souboru, Průvodka k médiu č.

2.     Souhrnný příkaz – bude se platit z účtu číslo, VS, KS pro hromadnou platbu,
Poplatek v Kč, Zaslat na účet číslo, VS a KS pro doplatek, za ostatní platby

·         Po naplnění výše uvedených údajů – OK. Odeslat, Označit jako odeslané

Tisk:     opis souboru

            Průvodka

Nebo v sestavách:         BPR/01 – Průvodka k médiu

                                    BPSHP/01 – Hromadný příkaz pro banku

                                               /02 – Hromadný příkaz pro podnik

                                               /03, 04 – Opis hromadného příkazu