Kontingenční tabulka

1.  Spouštění (tvorba) kontingenční tabulky

·         V každé úrovni přehledu je automaticky zobrazena ikona - symbol kontingenční tabulky pro její spuštění. Ikonka je přepínač – zobrazení tabulky/zavření tabulky.

 

·         Naplnění tabulky daty je vždy prováděno z dat, která jsou zobrazeny v prohlížeči. V případě, že je prohlížeč prázdný (nebyly filtrem zobrazeny žádná data), tabulka se zobrazí prázdná, pouze se spustí aplikace – okno, ve kterém jsou definované řádky a sloupce. Je možné data do prohlížeče dodatečně zobrazit a tím se naplní i kontingenční tabulka. Při každé změně zobrazených dat v prohlížeči se interaktivně mění i tabulka.

·         Ve výchozích systémových přehledech modulu mohou být již vytvořeny tzv. systémové „vzorové“ tabulky, které nelze uživatelem zrušit. Uživatel má možnost si dle svých požadavků vytvořit nové tabulky – uživatelské, které se reinstalací programu nemění a nastavením si vytvořenou tabulku určit jako výchozí a tato výchozí tabulka  se bude automaticky zobrazovat při spuštění úlohy.

·         Přenášení vytvořených tabulek z jedné databáze do druhé je prováděno exportem a importem prohlížeče, ve kterém jsou nadefinované tabulky uloženy.

·         V případě, že spustíme ikonku zobrazení tabulky a přehled má již tabulku nadefinovanou, v okně umístěném  v levém dolním rohu se zobrazí její název a zároveň se zobrazí i tabulka. V případě existence více tabulek jejich zobrazení provádíme výběrem v daném okně (otevřením comba se zobrazí seznam nadefinovaných tabulek a uživatel potvrzuje požadovanou tabulku) – viz. obrázek.

·         V případě, že spustíme ikonku zobrazení tabulky a přehled nemá žádnou tabulku nadefinovanou, neprovede se žádné zobrazení, ale jen otevření okna bez tabulky a se seznamem údajů z prohlížeče.

 

 

2.  Vytvoření nové tabulky

2.1.       Založení nové tabulky a její pojmenování

·         Nová tabulka se vytváří ve spuštěné aplikaci, kde se volí ikonka Nová (dolní lišta okna, nebo v  menu Nastavení – funkce Nová - viz. obrázek níže).

·         Zobrazí se okno pro zadání názvu tabulky. Zadaný název potvrzujeme OK.

·        

·         V případě, že přehled má již nadefinovanou jinou tabulku, pod nový název tabulky se automaticky přebírá navolená již vytvořená tabulka. Tím je možno vytvořit i kopii tabulky, kterou můžeme dále upravovat. V případě, že chceme opravdu nadefinovat novou tabulku bez použití kopie, tak následuje volba funkce Zrušit změny (z menu Nastavení). Tím vyrušíme převzaté nastavení v nové tabulce.

 

2.2.       Definování nové tabulky – sloupců a řádků

·         Po založení nové tabulky musíme nadefinovat sloupce tabulky a řádky.

·         Po otevření okna se vždy v horní části zobrazí všechny hodnoty z přehledu, které můžeme využít pro zařazení do řádku či sloupce.

·         Hodnoty sloupců rozdělujeme do dvou druhů a to na sloupce dat – číselné hodnoty, které lze sčítat (např.  množství, částka) a na sloupce údajů – nečíselné hodnoty – nelze sčítat (např. rok, období, partner).

·         Při definování tabulky začínáme vždy definicí sloupců dat (číselné hodnoty) a až následně definujeme řádky  nebo sloupce údajů. V případě, že nemáme navolený řádný datový (číselný) údaj do sloupců, nezobrazí se žádné řádky, i když máme hodnotu řádky definovanou.

·         Program vždy automaticky do prostoru, kde se umisťují sloupce dat (číselné hodnoty), zařadí první číselný údaj z přehledu a uživatel musí opravit dle svých požadavků.

·         Stav nadefinovaného sloupce – číselného údaje - viz obrázek – je vybrán údaj ČástkaUč

·         Stav bez nadefinovaného sloupce číselného údaje - viz. obrázek – prostor pro umístění číselných údajů je označen pouze názvem – Sloupce – číselné údaje.

 

2.2.1.  Definování sloupců tabulky

·         Na požadovaný číselný údaj sloupce míříme myší a držíme levé tlačítko a údaj přesuneme do prostoru pro sloupce číselných údajů s označením „Sloupce – číselné údaje“.  Tím definujeme sloupce dat, což musíme provést jako první definici. Implicitně je na tomto místě vždy umístěn první číselný údaj z prohlížeče, při jeho uchopení myší a přesunutí do horní části k seznamu všech hodnot – objeví se název označující daný prostor, do kterého se musí přesunout požadované číselné údaje např. množství, částka.

·         Stav nadefinování číselného sloupce údajem Množství - viz. obrázek

 

 

·         Dále definujeme sloupce hodnotových údajů, což znamená do prostoru s názvem "Sloupce – hodnotové údaje" přesuneme požadované hodnoty (nečíselné).

·         Na obrázku je stav - nadefinování hodnoty Rok a Období.

 

·         V případě, že jsme přiřadili dva údaje, tak pro jejich zobrazení musíme myší kliknout do čtverečku s hodnotou + a údaje se rozbalí.

·         Stav po rozbrazení údajů - viz. obrázek.

2.2.2.  Řádky tabulky

·         Na požadovaný údaj míříme myší a držíme levé tlačítko a údaj přesuneme do prostoru s označením „Řádky – hodnotové údaje“.  Zadaný  údaj bude hodnotou řádků. Jeho šířku můžeme upravit – míříme myší na čáru označující konec sloupce na první řádce, zobrazí se standardní znak – šipka ukazující vlevo a vpravo a po označení levým tlačítkem myši táhneme vpravo pro rozšíření sloupce.

·         Stav před definicí řádků - viz. obrázek

 

·         Stav po definici řádků - přiřazen údaj Název položky - viz. obrázek

 

·         Veškeré provedené změny je nutné uložit – ikonka Uložit na dolní liště nebo přes menu Nastavení.

·         Vytvořená kontingenční tabulka má vždy jako poslední součtové sloupce navolených číselných údajů.

3.  Popis funkcí

·         Na dolní liště jsou zobrazeny základní funkce:

·         Nová – založení nové tabulky

·         Uložit – všechny provedený změny je nutné vždy uložit

·         Tisk – vytvořenou tabulku lze vytisknout

·         Menu Nastavení

·         V menu jsou opět ikonky Uložit a Nová

·         Přejmenovat kont.tabulku – provádí se oprava názvu již uložené kontin.tabulky

·         Výchozí kont.tabulka – při více uložených tabulek označujeme jednu za výchozí, která se zobrazí při spuštění aplikace kontingenční tabulky

·         Automaticky otevřít – navolením této funkce se kontingenční tabulka automaticky otevírá se spuštěním přehledu

·         Export kont.tabulky – vytvořenou tabulku lez exportovat např. do Excelu

·         Zrušit změny – zruší se definice tabulky – přiřazené hodnoty do sloupců a řádků a je nutné definici vytvořit znovu

·         Smazat – tabulka je odstraněna